President of Congress: Prof. Afzal Javed, WPA President
Co-Chair of Congress: Armen Soghoyan, ArPA President

Co-Chairs of Scientific Committee:
– Oleg Skugarevsky (Belorus)
– Samvel Sukiasyan (Armenia)

Members:

  • Mario Maj (Italy)
  • Dinesh Bhugra (UK)
  • Eka Chkonia (Georgia)
  • Nikolay Neznanov (Russia)
  • Adel Tadevosyan (Armenia)
  • Anahit Gevoryan (Armenia)
  • Aram Hakobyan (Armenia)
  • Arthur Mkrtchyan (Armenia)
  • E Mohandas (India)
  • Gayane Ghazaryan (Armenia)
  • Golam Rabbani (Bangladesh)
  • Hisham Ramy (Egypt)
  • Hrant Avanesyan (Armenia)
  • Kamo Vardanyan (Armenia)
  • Karine Mayilyan (Armenia)
  • Karine Tataryan (Armenia)
  • Lilit Baghdasaryan (Armenia)
  • Majid Abidi (Pakistan)
  • Maruqe Yeghyan (Armenia)
  • Medhat Elsabbahy (Abu Dhabi, UAE)
  • Nasar Sayeed Khan (Pakistan)
  • Ruben Aghzumtsyan (Armenia)
  • Sedrak Sedrakyan (Armenia)
  • Srbuhi Gevoryan (Armenia)
  • Waqar Azeem (Qatar)
  • Norbert Skoauskas (Norway)

Co-Chairs of Organizing Committee:
– Edmond Pi (USA)
– Khachatur Gasparyan (Armenia)

Members:

  • Driss Moussaoui (Morroco)
  • Gisèle Apter (France)
  • Igor Filipcic (Croatia)
  • Kostas Fountoulakis (Greece)
  • Michel Botbol (France)
  • Paul Summergrad (USA)
  • Thomas Schulze (Germany)
  • Adrian James (UK)
  • Aida Sylla
  • Allister Bush (New Zealand)
  • Amine Larnaout (Tunisia)
  • Anjela Vardanyan (Armenia)
  • Tsolak Hakobyan (Armenia)
  • Ann Faerden (Norway)
  • Aram Hovsepyan (Armenia)
  • Ararat Vardanyan (Armenia)
  • Arega Hakobyan (Armenia)
  • Artashes Tumanyan (Armenia)
  • Bernardo NG (USA)
  • Dr. Juliet Nakku
  • Elen Aghekyan (Armenia)
  • Gayane Kalantaryan (Armenia)
  • Hakob Hakobyan (Armenia)
  • Harutyun Davtyan (Armenia)
  • Karine Lulejyan (Armenia)
  • Levon Hayriyan (Armenia)
  • Lilit Karapetyan (Armenia)
  • Lusine Arzumanyan (Armenia)
  • Gevorg Pashikyan (Armenia)
  • Mahdi Saed Abumadini (Saudi Arabia)
  • Man Kin NG (Hong Kong SAR, China)
  • Marietta Khurshudyan (Armenia)
  • Mysore S. Renuka Prasad (Canada)
  • Nadya Vardanyan (Armenia)
  • Nor Zuraida Zainal (Malaysia)
  • Pichet Udomratn (Thailand)
  • Ramune Mazaliauskiene
  • Rodrigo Nel Cordoba Rojas (Colombia)
  • Samvel Torosyan (Armenia)
  • Santiago Levin (Argentina)
  • Tarek Okasha (Egypt)
  • Thelma SÁNCHEZ-VILLANUEVA (Mexico)
  • Tigran Tunyan (Armenia)
  • Vahan Simonyan (Armenia)
  • Virginia Rosabal (Costa Rica)
  • Yong Chon Park (Korea)
  • Ara Yeremyan (Armenia)

Itnernational Advisory Committee
– Chairs Danuta Wasserman (Sweden)
– Norman Sartorius (Switzerland)

Members:

  • Adrian JAMES (UK)
  • Akiyama Tsuyoshi (Japan)
  • Alla Avedisova (Russia)
  • Ana Giurgiuca (Romania)
  • Ana Popova (Bulgaria)
  • Anne Kleinberg (Estonia)
  • Dragan Babić (Bosnia and Herzegovina)
  • Ejder Akgün Yıldırım (Turkey)
  • Fulvia Rota (Switzerlad)
  • Geert DOM (Belgum)
  • Goran Mihajlović (Serbia)
  • Ichiro Kusumi (Japan)
  • Jana CHIHAI (Moldova)
  • Jerzy Samochowiec (Poland)
  • Kirsten Catthoor (Belgum)
  • Lars LIEN (Norway)
  • Maria João HEITOR DOS SANTOS (Portugal)
  • Maria Lopez-Ibore (Spain)
  • Marianne Kastrup (Denmark)
  • Māris Taube (Latvia)
  • Martin Aigner (Austria)
  • Maruta Natalia (Ukraine)
  • Merete Nordentoft (Denmark)
  • Michal Patarák (Slovakia)
  • Niels Mulder (Netherland)
  • Nino Makhashvili (Georgia)
  • NN Raju (India)
  • Pavel MOHR (Czech Republic)
  • Peter PREGELJ (Slovenia)
  • Philippe COURTET (France)
  • Rachel TAYLOR-EAST (Malta)
  • Ramunė Mazaliauskienė (Lithuania)
  • Sagat Altinbekov (Kazhakhstan)
  • Sam Tyano (Israel)
  • Svetlana Shprot (Russia)
  • Tarja Melartin (Finland)
  • Tatyana Galako (Kyrgyz Republic)
  • Thomas Pollmächer (Germany)
  • Tihana Jendričko (Croatia)
  • Vasilis P. Bozikas (Greece)
  • Yury Savenko (Russia)
  • Yuval Melamed (Israel)
  • Zarif Ashurov (Uzbekistan)
  • Ramunė Maziliauskienė (Lithuania)